10 YILLIK TECRÜBEMİZ VE AKADEMİK BAŞARISI TESCİLLİ EĞİTMENLERİMİZ İLE EN ÇOK TERCİH EDİLEN İSPANYOLCA KURSUYUZ
Site bir Dünya Dilleri Merkezi Hizmetidir
  Kadıköy:  (0216) 330 12 19 - 330 12 17  I  Şaşkınbakkal: (0 216) 368 03 09   I  Ataşehir: (0 216) 548 14 10  

İspanyolca’nın Dil Yapısı

İspanyolca, Hint-Avrupa dil grubunun Roman dilleri koluna bağlıdır. O nedenle bu kategorideki diğer diller olan Fransızca ve İtalyanca ile bir çok benzerlikler taşır. Ama en çok Portekizce’ye benzer. Bu dillerden birini bilen, diğer dillerde de çok iyi olmasa da konuşabilir. Farklar daha çok telefuzdadır. Bunun için yazılı metinlerde biri diğerini anlarken, konuşarak anlaşamayabilirler.

Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde (Peru, Şili, Meksika, Kolombiya, vb.) bu iki dilin karışımından oluşan karma dil ile konuşulur.

Roman dillerinde, kelimeler dişil (femenina) ve eril (masculino) olarak ayrılır. Dişil için la, eril ise el dir. Genel olarak a ile biten kelimeler dişil, o ile bitenler erildir.

Örneğin "el amigo" erkek arkadaş için kullanılırken, "la amiga" kız arkadaş için kullanılır. Sıfatlar birlikte kullanıldıkları adın eril ya da dişil oluşuna göre biçim değiştirirler.

İspanyolca öğrenmenin bu matematiksel yapısı, sıfat ve zarfların kısaltma amaçlı olarak yüklem sonuna eklenmesi, tüm zamanlar için ayrı çekim şekli ve dilek kiplerinin (subjuntivo) kullanılması gibi zorlukları doğurmuştur.

Ayrıca günlük dilde sık kullanılan hemen hemen tüm fiiller, tüm zamanlar için düzensizdir ve bunları düzensiz halleriyle ezberlemek gerekmektedir.

Vurgulama harfleri vardır (á, é, í, ó, ú) ve özellikle sıfatların kısaltma olarak yüklem arkasına eklenir. Bu vurgulama harflerini kullanmak cümlenin tüm anlamını değiştirebilir.

Diğer dillerde olmayan ve sadece bu dilde bulunan bir özellik ise ters soru işareti ve ters ünlemdir.

İspanyolcada evet/hayır ile yanıt verilebilecek soru cümleleri ile ve soru olmayan cümlelerin yapısı aynı olduğu için vurgulamayı kolaylaştırmak için bu işaretler kullanılmaktadır.

Türkçe ile de benzerlikler taşıdığı için genelde öğrenilmesi kolay bir dil olarak düşünülebilir.